صنعت تبلیغات در تسخیر امپراتوری جدید

همگام با ظهور، توسعه و رونق تولید و شكوفایی تجارت مدرن، روش ها ی معرفی و تبلیغ محصولات و خدمات به شدت دستخوش تحولاتی  چشمگیر گردید. نیاز به بهره گیری از متدهای كارآمد در معرفی شایسته و بازار گستر محصولات تولیدی كمپانی های بزرگ با تشدید ضرب آهنگ پیشروی جهان به سوی افزایش تولید و تجاری سازی محصولات، باعث گردید تا تدابیر ویژه ای جهت تاسیس و سازماندهی استراتژیك واحدهای بازاریابی از سوی مدیران شركت ها اتخاذ گردد.

از زمان اجرای اولین كمپین های تبلیغاتی- اطلاع رسانی تا به امروز، شركت ها به جهت معرفی و گسترش محصولات و خدماتشان از ابزارها و رسانه های گوناگون سمعی و بصری بهره  گرفته اند كه در این میان،  تیزرهای تصویری، آگهی های مطبوعاتی و بیلبوردهای تبلیغاتی بیش از سایر گزینه ها تا كنون مورد استفاده و استقبال آنها  قرار گرفته است. در این راستا سالیانه بودجه های هنگفتی برای اینگونه تبلیغات صرف می شود. تبلیغات و اطلاع رسانی در كسب و كار امروز به جزئی لاینفك از واحدهای اقتصادی مبدل شده به گونه ای  كه بقاء و تداوم هر تجارتی تا حدود زیادی به موفقیت و یا عدم موفقیت فعالیت های  اطلاع رسانی، بازاریابی، بازارسازی و تبلیغاتی  محصولات آن واحد بستگی مستقیم دارد.
اگر رسانه های موجود اطلاع رسانی را صرف نظر از نوع تجاری و یا غیر تجاری  به طور عمده سه گروه صوتی-تصویری، محیطی و مطبوعاتی تقسیم نموده و ازسوی دیگر بازار تقاضا برای اطلاع رسانی را در نظر بگیریم به این نتیجه می رسیم كه تقاضا برای رسانه های مورد درخواست با عرضه آن تناسب عادلانه ای ندارد. این روند باعث آن گردیده تا حجم انبوهی  از تبلیغات رنگارنگ و گوناگون درمعرض دیدگان مخاطبان عام قرار گرفته وآنها را در جبهه ی جنگی نابرابر و تمام عیار قراردهند.

آگهی های تبلیغاتی در انواع ساختارها و سوار بر انواع رسانه ها،  میهمان همیشگی زندگی روزمره انسان معاصرشده اند. این موضوع از دیدگاه  اطلاع رسانی وارائه آگاهی  در گزینش محصول  سازگار با نیازهای مخاطب،  بسیار سودمند است اما نباید نیاز و دلبستگی  انسان به  تنوع و تازگی را فراموش كرد.
پنجره های گشوده شده در افق رسانه ها و روش های نوین اطلاع رسانی،  می تواند خلا نبود نشاط و طراوت در اطلاع رسانی  را به زیباترین شكل ممكن برطرف سازد.
لزوم ایجاد تحول در این صنعت روزبه روز بیشتر احساس می شود و خبرگان و متفكران اطلاع رسانی را برآن داشته تا به مدد فناوری های جدید ارتباطات و خلق و آفرینش ابزارها و رسانه های بكر،از زوایایی بدیع، دروازه هایی به سوی آگاهی بر مخاطبان بگشایند تا دراین قیل وقال نخ نمای تكراری،  برایشان اشتیاق،شور، علاقه و حمایت به ارمغان بیاورد.
آری، سالهاست كه شیپور جنگ تبلیغات یا به تعبیر بهتر “ترغیب به انتخاب”  نواخته شده و شركت های تبلیغاتی گرداگرد این میدان، مخاطبان را بی مهابا آماج شلیك های تبلیغاتی خود قرار داده اند !
اینجا همان آوردگاه ارائه اطلاعات به مخاطبان است كه طرف پیروز این میدان را برخورداری از قوای متخصص و آزموده، جنگ افزارهای دقیق و پیشرفته و نقشه ای برنامه ریزی شده  تعیین خواهد نمود.
بهانه این جنگ ترغیب به انتخاب و جنگ افزار های آن رسانه ها و گلوله های آن همان محتوای تبلیغاتی-اطلاع رسانی است!.قوای نظامی كارشناسان و كمپین های تبلیغاتی همان نقشه های تاكتیكی جنگی هستند( از لحاظ لغوی نیز در زبان انگلیسی Campaign به معنی  یك‌ رشته‌ عملیات‌ جنگی ‌و یا لشكركشی‌ می باشد كه مزیدی بر علت است).
بررسی وكاوش در نتایج بزرگترین نبردهای تاریخ خود موید این نكته  است كه برخورداری از  قوایی كارآزموده، نقشه و برنامه ای دقیق، جمع آوری اطلاعات از دشمن و بهره گیری از مهمات و جنگ افزار های پیشرفته،  مسلما سرنوشت پیروزمندانه ای را رقم خواهد زد.
در یك نبرد نظامی طرفی كه اطلاعات بیشتری از طرف مقابل دارد در هنگام حمله تمركز و اقتدار لازم را جهت پیروزی دارد. در یك كمپین تبلیغاتی نیز رسانه و محتوایی كه در تامین علایق، گرایش هاو نیازهای مخاطبان گوی سبقت را از رقبای هم جنس خود برباید با استقبال بیشتری مواجه خواهد شد. پویایی محتوای كمپین تبلیغاتی و ایجاد نشاط و تازگی در” تجربه ی برند” (Brand Experience) در ذهن  مخاطبان از جمله پارامترهای پیروزی در جبهه “جنگ متقاعد سازی” می باشند.

زوایای دقیق شلیك(اطلاع رسانی هدفمند)، جنگ افزارهای مدرن ( رسانه های اطلاع رسانی پیشرفته) ، متخصصان مجرب(نیروی ارتش) و نقشه دقیق حمله( كمپین اطلاع رسانی موثر) اصول مشترك پیروزی در جنگ های نظامی و تبلیغاتی هستند. حال باید جستجو كرد و ارتش اطلاع رسانی- تبلیغاتی  مجهز و مدرنی بر پایه این اصول تشكیل داد كه همواره در سایه حمایت، دلگرمی و وفاداری حامیان(مخاطبانش) پیروز میدانهای نبرد باشد.

تلفن همراه  با گذشت  چند سال از زمان ابداع  به یكی از كاربردی ترین ابزارهای ارتباطی، شخصی و كاری مبدل و به سرعت به چندین تكنولوژ‍ی كاربردی مجهز شد و روال توسعه در امكانات این ابزار نوین هر روز تكرار می شود و نمی توان پایانی برای آن متصور شد.

اكثریـت قریب به اتـفاق بزرگسالان از تلفن های همراه استفاده های گوناگون می كنند، نوجوانان و گهگاه كودكان دست كم هر كدام یك خط تلفن همراه دارند . در حال حاضر هندوستان و چین به ترتیب از بالاترین میزان رشد تعداد كاربران تلفن همراه در دنیا برخوردارمی باشند. دسترسی آسان به انواع سیم كارت ها و شارژكارت های اعتباری از مهم ترین عواملی است كه منجر به این رشد سریع شده است.
در زمانی كمتر از بیست سال،  گوشی های همراه از پدیده ای نادر و گران قیمت به ابزاری به نسبت ارزان و مورد استفاده عموم اقشار مردم تبدیل شده است.
امروزه  در بسیاری از كشور ها تعداد مشتركین تلفن های همراه بیشتر از تعداد مشتركین خطوط ثابت است، هنگ كنگ بالاترین ضریب نفوذ تلفن همراه در جهان (125 ( %   را دارد.
در حال حاضر ضریب نفوذ تلفن همراه در جهان 40 درصد و در ایران 38 درصد می باشد و طبق سخنان مهندس وحید صدوقی، مدیرعامل شركت ارتباطات سیار ،این رقم در دو سال آینده به 80 در صد خواهد رسید یعنی تا سال 88 از هر 10 نفر ایرانی 8 نفر از تلفن همراه استفاده خواهند كرد!
با توجه به ضرایب در حال رشد نفوذ تلفن همراه در اكثر كشور ها و برقراری قریب الوقوع “شبكه ی جهانی تلفن همراه “، به نظر می رسد یك فرهنگ خاص استفاده از تلفن های همراه در سطح جهانی در حال شكل گیری می باشد  كه در آن به تلفن همراه به عنوان اصلی ترین ابزار در برقراری و گسترش  ارتباطات كاری- اجتماعی توجه  خواهد شد.
پیدایش و گسترش  نرم افزارهای تجاری و اداری سازگار با تلفن همراه ،تطبیق سرویس های خدماتی با تلفن همراه و استقبال  روز افزون از نرم افزارهای آموزشی و سرگرم كننده به سرعت می رود تا این وسیله را به ابزار چند منظوره ی ارتباطی، اطلاع رسانی، آموزشی، سرگرمی و… مبدل سازد. با این اوصاف دیگر صرفا “تلفن همراه”  نامیده نمی شود، پس چه نامی مناسب این ابزار است!؟

مكاتبات همراه، آموزگار همراه، خاطرات همراه، تجارت همراه، سرگرمی همراه، تلویزیون همراه و …!

به موازات توسعه شبكه ها و اپراتورهای نسل جدید تلفن همراه،  فراهم آوری محتوای مورد نیاز جامعه مصرف كننده از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود.
این برترین مزیت این ابزار است كه با وزنی ناچیز قادر است حجم زیادی  از اطلاعات را در قالبهای گوناگون دیداری، شنیداری، نرم افزاری در خود ذخیره كرده و به راحتی و به هر تعداد آنها را با دیگران به اشتراك بگذارد.
اهمیت این ابزار ارتباطی با كمی تامل و تعمق در این چشم اندازها  درك می شود:
*امروزه تقریبا برایمان قابل باور نیست كه شخصی تلفن همراه نداشته باشد.
*هیج مساله ای به اندازه ی جا گذاشتن تلفن همراه،  ما را عصبانی و مضطرب نخواهد كرد.
*هر روز بارها و بارها و به بهانه های گوناگون گوشی خود را وارسی كرده و به صفحه نمایش آن نظری می اندازیم.
*بخشی از دغدقه های هزینه ای اكثر مردم، بلاخص جوانان  به خرید مدل های جدیدتر(و با امكانات بیشتر) تلفن همراه اختصاص دارد.
نتیجتا می توان تلفن همراه را «ابزار درجه یك چند منظوره ارتباطی انسان امروزی»  نامید یا به تعبیری  محبوب ترین، ارزشمند ترین و شخصی ترین وسیله ی ارتباطی وی.
حال اگر بتوان با استفاده از سامانه ای مدرن ، یكپارچه و چند منظوره با صاحبان این ابزار به شكلی نوین و جذاب ارتباطی مستمر برقرار كرد ، اتفاق مباركی رخ خواهد داد كه نتایج پربار آن در عرصه های گوناگون اطلاع رسانی، تبلیغات و فرهنگ سازی به زیباترین و كاربردی ترین شكل ممكن متبلور خواهد شد.
تلفن همراه همان ارتش ارتباطات است كه به عنوان تیتر معرفی شده است.یك ارتش منظم، منسجم، پیشرفته و از همه مهمتر یك ” ارتش یك نفره” ، ارتشی مسلح به چندین جنگ افزار(رسانه) مدرن، اطلاعات دقیق(شبكه های اینترنتی و مخابراتی و…) كه در دقت شلیك به اهداف، ماندگاری، تاثیر مستقیم وعمیق آن، شكی بر جای نخواهد ماند كه صنعت اطلاع رسانی و تبلیغات به مدد بكارگیری هوشمندانه از این “ارتش یك نفره اطلاع رسانی” دچارتحولات عظیمی در معادلات فعلی  خود خواهد شد.
دورنمایی از  این تحولات :
· اطلاع رسانی در حوزه های ملزومات زندگی شهری (تحقق دولت الكترونیك همراه)
· تامین نیاز جامعه  به محتوای  فرهنگی دیجیتالی  مناسب (فرهنگ سازی همراه)
· اطلاع رسانی در مورد خدمات سازمانهای دولتی و خصوصی  (خدمات همراه)
· انتشار اخبار و گزارشهای اقتصادی مورد نیاز مردم (اخبار همراه)
·فراهم آوری امكانات سرگرم كننده(سرگرمی همراه)
· امكان معرفی محصولات و خدمات شركت ها در قالب جدیدترین رسانه  آنهم از طریق محبوب ترین ابزار شخصی و تحقق پدیده ای بنام تبلیغات همراه با قابلیت به اشتراك گذاری آسان و بهره گیری از ظهور پدیده ای نوین در صنعت تبلیغات و اطلاع رسانی تحت عنوان “تبلیغات با امكان تكثیر سلولی”.(مانند آنچه كه در زیست شناسی به آن تقسیم سلولی اتلاق می شود).
· صرفه جویی در  هزینه های عملیاتی، نیروی انسانی، حذف هزینه های گزاف در شیوه های  اطلاع رسانی رایج   ( كاغذ، هزینه های چاپ و غیره)
· ماندگاری و در دسترس بودن اطلاعات با قابلیت اشتراك گذاری در كسری از دقیقه !
· در بحث تبلیغات و اطلاع رسانی كه ضامن بقای شركت های موفق در بازار پر تلاطم رقابت می باشد،  درصد تاثیر گذاری محتوای تبلیغاتی و ارسال مستقیم و جذاب پیام ترغیب به انتخاب محصول، به مخاطبان  از اهمیتی ویژه ای برخوردار است كه خوشبختانه توسط این ارتش یك نفره ، اطلاع رسانی به جذاب ترین شكل ممكن (عرضه ی  چند رسانه ای محتوا) و از طریق شخصی ترین و مهمترین ابزار ارتباطی زندگی انسان امروزی (تلفن همراه) انجام می شود.
·مخاطب امروزی  پیوسته در جستجوی تجربه روشهای جدید برقراری ارتباط است و این “ارتش یك نفره”  پیروز مطلق این آوردگاه رقابت و كشمكش خواهد بود ضمن آنكه “تجربه برند” از طریق كمپین های تلفن همراه به زیباترین و جذاب ترین شكل ممكن رخ خواهد داد.پلتفورم های ارائه دهنده محتوای اطلاع رسانی- تبلیغاتی این “ارتش یك نفره”   با توجه به جذابیت و تازگی روش ،  به سرعت بر محبوبیت و مقبولیت آن خواهند افزود.
آینده دستخوش تحولاتی عظیم در صنعت اطلاع رسانی و تبلیغات خواهد بود كه نقطه سرآغاز آن،  بكار گیری هوشمندانه از “ارتش یك نفره ارتباطات”  خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *